Dokumentalna Odsłona Kina - Opolskie Lamy 2017

KINO
Termin: 2017-09-29 16:00

Miejsce: Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Głuchołazach

DOKUMENTALNA ODSŁONA KINA (DOK), to projekt zapowiadający i promujący Festiwal Filmowy Opolskie Lamy, ale przede wszystkim DOK, to niesamowita przygoda z kinem, które na swój charakterystyczny sposób opowiada o zastanej rzeczywistości. Nikt inny, tak jak dokumentaliści, nie potrafi opowiadać o świecie, ludziach, ich emocjach, zmaganiu się z codziennością, o sprawach ważnych zarówno w przestrzeni naszego indywidualnego życia jak i w przestrzeni szerszej. Film dokumentalny wnika głębiej i mocniej opisuje świat, ludzi, społeczeństwo, czy kwestie polityczne.

Zafascynowani dokumentalną formą, zachęcamy Państwa do udziału w projekcjach. Jak do tej pory DOK realizowany był w wielu ośrodkach, zarówno w Polsce jak i na Opolszczyźnie. W tym roku szczególna uwagę poświęcamy wyłącznie ośrodkom kultury na Opolszczyźnie. W programie DOKu znaleźć można najświeższe i najlepsze pozycje z dorobku polskich dokumentalistów.

28-29.09.2017
Głuchołazy Centrum Kultury
Ikona, reż. Wojciech Kasperski
Obcy na mojej kanapie, reż. Grzegorz Brzozowski


"Ikona"
28.09.2017 godz 16:00 cena biletu 5zł (bilety do nabycia w dniu projekcji)
reż. Wojciech Kasperski / Polska 2016 / 51 min.

„Gdzie znajduje się dusza? W sercu? W mózgu? A może gdzie indziej?” – zastanawia się sędziwy lekarz, który poświęcił się pracy w szpitalu psychiatrycznym na syberyjskiej prowincji. Miejsce niedostępne dotychczas dla ekip filmowych poznajemy również za pośrednictwem jego mieszkańców – niektórzy z nich spędzili w szpitalu po kilkadziesiąt lat. Dyskretne, a zarazem wnikliwe obserwacje codziennego życia pacjentów zamieniają się w medytację na temat nieprzeniknionej ludzkiej natury.  Reżyser po raz kolejny pokazuje, że jest mistrzem lakonicznego opowiadania, że potrafi dotykać najbardziej intymnych prawd o ludziach, jednocześnie zachowując dystans i nie przekraczając moralnych granic. Nagrodzona na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym “Ikona” to film wybitny, zbudowany z niepewności i ciekawości świata, stawiający pytania, ale nie sugerujący łatwych odpowiedzi.
IKONA popr


"Obcy na mojej kanapie"
29.09.2017 godz 16:00 cena biletu 5zł (bilety do nabycia w dniu projekcji)
reż. Grzegorz Brzozowski / Polska 2017/ 53 min.

Internetowy portal gościnności sprawia, że obcy lądują w domach Polaków. Heavymetalowiec – w mieszkaniu emeryta, student medycyny u motocyklistki, Wietnamczyk u młodej matki, szwajcarski szermierz u konserwatywnych sióstr. Czego szukają w spotkaniu z nieznajomymi? Czy jedna noc wystarczy, aby wypełnić pustkę w czyimś życiu – czy uczyni ją jeszcze dotkliwszą? Film Grzegorza Brzozowskiego to obraz współczesnego miasta z perspektywy couchsurferów. Warszawa jako miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, w różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Łączy ich poczucie zagubienia, a także dojmująca potrzeba ucieczki od samotności. Couchsurfing staje się płaszczyzną porozumienia dla zupełnie odmiennych światów – w jaki bowiem inny sposób można by skłonić polskiego inżyniera po pięćdziesiątce i studenta z Niemiec do wspólnego składania chińskiego modelu helikoptera?
Obcy na mojej kanapie baner 

 

Terminy


  • 2017-09-29 16:00
  • 2017-09-28 16:00