Aga - Premiera
Miejsce: Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Głuchołazach
Agá, jeden z najbardziej niezwykłych filmów Berlinale 2018, to pełna czułości oda do ginącego świata, powstała na przekór rzeczywistości, w której tylko dystans i emocjonalny chłód gwarantują przetrwanie.
Intymna, ale skrywająca potężny ładunek emocji, Agá jest opowieścią o losach Nanooka i Sedny, mieszkających samotnie w lodowej krainie, gdzieś na północy Jakucji. Wieczorami pod stertą futer starzejąca się para opowiada sobie dawne mity, nieprzystające już do rzeczywistości, w której czyste niebo nad ich głowami przecinają samoloty, gdzie przetrzebiono zwierzęta. Nad szczęśliwą jesienią życia małżonków unosi się jednak bolesne wspomnienie tytułowej Ági - córki, która przed laty opuściła rodziców i odeszła do miasta. Co między nimi zaszło? Czy istnieje szansa na pojednanie rodziny? Lazarov w niebanalny sposób prowadzi widzów do końca mitu, którego nie ma już kto opowiadać. Poza nim czeka nas już tylko wielka pustka. W jej obliczu najcenniejszym skarbem okazuje się umiejętność mądrego współodczuwania.
Nagrody
Valladolid IFF 2018 - Najlepszy Nowy Reżyser; FF w Sarajewie 2018 - najlepszy film; Malatya IFF 2018 - Specjalna Nagroda Jury; MFF w Ljubljanie 2018 - Nagroda Publiczności; Golden Rose Bulgarian Feature FF 2018 - najlepszy film, reżyser, zdjęcia, Nagroda Dziennikarzy, Nagroda Krytyków; MFF w Kairze 2018 - najlepszy film; Chukotka International Arctic FF 2018 - najlepszy film, Specjalna Nagroda Jury
Premiera w Głuchołazach 15 Luty 2019 godz 18:00 Sala Widowiskowa Centrum Kultury
Bilety w cenie 10zł do nabycia przed seansem
Terminy
- 2019-02-15