"Bliskość" - Premiera

KINO
Termin: 2018-03-10

Miejsce: Sala Widowiskowa Centrum Kultury

Pełnometrażowy debiut fabularny ucznia Aleksandra Sokurowa. Akcja filmu, który oparty został częściowo na prawdziwych wydarzeniach, toczy się pod koniec lat 90. w Nalczyku. Nieznani sprawcy porywają młodego Żyda – syna właściciela warsztatu samochodowego. W centrum wydarzeń znajduje się jednak siostra porwanego– buntowniczka Iłana, która jako jedyna jest w stanie wyrwać swoich bliskich z opresji.

Tytuł: "Bliskość"

reżyseria:    Kantemir Bałagow
scenariusz:  Kantemir Bałagow Anton Yarush
gatunek:    Dramat

produkcja:    Rosja

premiera:    9 marca 2018 (Polska) 24 maja 2017 (świat)

10 Marca 2018 godz: 18:00 Sala Widowiskowa Centrum Kultury w Głuchołazach

Bilety w cenie 10zł do nabycia w dniu projekcji

bliskosc recenzja dwutygodnik

Bliskość przenosi nas w czasie do lat 90., na odległy Kaukaz. Ilana jest nieślubnym dzieckiem surowej matki, wychowaną przez troskliwego ojca (a właściwie ojczyma). Z pozoru jest to szczęśliwa Żydowska rodzina… Jednak nasza bohaterka do niej nie przystaje – nosi brudne jeansy, pali papierosy a jej chłopak jest Kabardyjczykiem. To ostatnie oznacza, że nie mogą jawnie się widywać i nigdy nie znajdą poparcia i zrozumienia dla swojego związku. Motyw starcia różnych narodowości i trudnej koegzystencji podkreślają tragiczne wydarzenia w rodzinie dziewczyny: oto jej brat wraz z narzeczoną zostają porwani, a w zamian za ich powrót rodzina musi zapłacić spory okup. Kto wyciągnie do nich pomocną dłoń?

bliskosc recenzja czerkawski
To jeden z tych filmów, po których siedzi się jeszcze kilka minut, będąc wbitym w kinowy fotel. Z jednej strony zadajemy sobie pytanie: jak można żyć w ciągłym strachu pod ostrzałem nienawiści, a z drugiej zastanawiamy się co mogłoby stać się rozwiązaniem kulturowych konfliktów. O ile na pierwsze można pospiesznie odpowiedzieć „tak się nie da”, o tyle druga kwestia wcale prostych odpowiedzi nie daje. W końcu jak często można żyć w drodze, szukając swojego miejsca na Ziemi?” (Małgorzata Świerad, kulturatka.pl)
bliskosc cytatBliskość na pozór stanowi typowy przykład kina o dorastaniu i emancypacji ze wschodnioeuropejskim rodowodem. Zamiast neonowej, miejskiej dżungli zasiedlanej przez modną młodzież – walące się domostwa w zapyziałej, kaukaskiej mieścinie, gdzie na niewielkiej przestrzeni trudne sąsiedztwo uskuteczniają różne grupy etniczne. Łącznikiem niewielkiej, żydowskiej społeczności i hardych, muzułmańskich Kabardyjczyków jest Ilana. Bohaterka z gatunku nieoczywistych heroin, chłopczyca w brudnych, dżinsowych ogrodniczkach, odrzucająca wygodną pracę dla miejscowego rabina na rzecz grzebania w samochodach w warsztacie ojca.
Bliskosc plakat

 

 

Terminy


  • 2018-03-10